O nas

Fundacja oficjalnie powstała we wtorek, 4 października 2011r. Tego dnia, przybywając z różnych części kraju, spotkało się kilkoro pasjonatów rasy, którzy jako Fundatorzy w sposób formalny ustanowili Fundację Czernysz w Potrzebie.
Połączyło nas uczucie do psów, a przede wszystkim ogromna miłość do Czarnych Terierów Rosyjskich. Od dłuższego czasu staraliśmy się pomagać tym, które przez los zostały wystawione na trudną próbę – porzuconym, niechcianym, niekochanym. Psom, które nie rozumiejąc tego, co je spotkało, patrzyły smutno na świat, krzywdzący je bez powodu. Od zawsze nieśliśmy pomoc na miarę naszych możliwości, starając się robić wszystko, co tylko możliwe. Od pewnego czasu czuliśmy jednak, że incydentalność i akcyjność niesionej pomocy powinna ustąpić miejsca działaniom usystematyzowanym, ciągłym i zorganizowanym.Iskrą, która roznieciła płomień, stając się naszą smutną inspiracją był Edi…
15 lipca 2011 dowiedzieliśmy się, że na pomoc w schronisku czeka Czarny Terier Rosyjski. Zgodnie z uzyskanymi informacjami, pies trafił do schroniska już po raz trzeci. Jego los, cierpienie, smutek w oczach aż biły ze zdjęć. Bezwarunkowa miłość wiernego przyjaciela została zastąpiona bezgranicznym smutkiem, rezygnacją i brakiem zrozumienia tego, co się w jego psim życiu dzieje. Ruszyliśmy z pomocą. Tak jak umieliśmy najlepiej! Mimo różnic w zdaniach, wiele osób skupionych wokół rasy postanowiło osiągnąć jeden cel – pomóc Ediemu! Wiedzieliśmy, że jego stan jest tragiczny… gasł w oczach. Nie było czasu do stracenia.
Później nabraliśmy nadziei. Dom Tymczasowy, opieka, poszukiwania domu adopcyjnego – wszystko zmierzało w dobrym kierunku! Zebraliśmy się w sobie, pojawiły się działania, konkretna pomoc, wsparcie, pieniądze, badania, leki… Kibicowaliśmy mu z całych sił! Chcieliśmy żeby mu się udało! Żeby miał swój dom, swój kawałek miłości…

i właśnie wtedy…
po cichu…
Edi odszedł…

Podjęliśmy decyzję.
Chcemy ratować Czarne Teriery Rosyjskie. Chcemy umieć, potrafić, być gotowymi do niesienia pomocy. Chcemy żeby nam się udawało. Chcemy żeby zapał, serca, gotowość do działania, wsparcie, jakiego doświadczyliśmy od wielu osób, miały szansę powodzenia.
Pojawiło się grono osób, które dziś nazywam Fundatorami, a które finansowo umożliwiły zaistnienie organizacji. Przygotowaliśmy Statut, dokumenty rejestracyjne, księgowość, możliwość zaistnienia w Internecie.
Podstawowym celem działalności Fundacji jest niesienie wszechstronnej pomocy porzuconym i skrzywdzonym zwierzętom, ze szczególnym uwzględnieniem psów rasy Czarny Terier Rosyjski.
Chcemy nieść pomoc, zawsze, kiedy będzie ona potrzebna. Zamierzamy działać w sposób ciągły i zinstytucjonalizowany. Chcemy być otwarci i transparentni. Nade wszystko, jesteśmy gotowi poświęcać swój czas i energię, aby potrzebujące czernysze mogły otrzymać najlepszą możliwą pomoc. Wiemy, że robimy coś dobrego. Was również chcemy zaprosić do udziału w tym przedsięwzięciu. Wszyscy razem niesiemy wielki potencjał i tylko od nas zależy jak go wykorzystamy!

W imieniu Fundacji - Krzysztof Balczunas

Przyjaciele Fundacji

Nasi Przyjaciele, dzielnie nam pomagający!.

Domy Tymczasowe

Dom Tymczasowy to miejsce, w którym przebywa podopieczny naszej Fundacji

Szczęśliwe zakończenia

Na tej stronie można przeczytać historie naszych podopiecznych.